muzeum wirtualne Domu Kultury w Łapach

WirtualneŁapy

Album: Album łapski

opis:

Ochotnicza Straż Pożarna w Łapach. Ok. 1948 rok. Fot. NN. Z albumu Pauliny Andrzejewskiej.

Odpowiadam na zapytanie internauty: Z prawej strony stoi pan Aleksander Granaszewski, siedzi Edward Granaszewski. W grupie jest też burmistrz Łap Aleksander Łapiński. Z lewej strony stoi pan Danowski. (Na podstawie opisu uczestników spotkań pt. Wtorki z Piotrowskim)

wizyt: 3655, aktualizacja: 17. 04. 2013
nazwa pliku: 3008.jpg, aparat: HP Scanjet djf4100

digitalizacja: Wed 17th Apr, 2013 08:37AM, rozmiar: 157122

data wykonania: 2009:05:07 06:52:27 
komentarze: [5]
24 Nov 2020 Zbyszek 1943 Siedzący przy motopompie z prawej to bez żadnych wątpliwości najmłodszy syn p. Granaszewskich Edward. cała rodzina, ojciec i trzech synów służyli w straży. Mieszkali w mieszkalnym skrzydle "Parafialki". Pamiętam ich jak często na schodkach przed wejściem polerowali swoje mosiężne hełmy.
28 Apr 2017 ela moim zdaniem pan H.Danowski siedzi po lewej stronie pompy
22 Mar 2014 HENRYK

Odpowiadam dla Sylwka: mężczyzna siedzący z prawej strony to (90 proc.) Kazimierz Łapiński (Hren) z Wit- mój wuj, ale nie słyszałem, by działał w straży, mimo że udzielał się społecznie .

21 Aug 2013 Marian

Fragment Kroniki OSP w Łapach: "Według spisu z 23 listopada 1944 roku Miejska Ochotnicza Straż Pożarowa w Łapach posiadała 13 hełmów, węże gumowe, dwie prądownice, pięć bosaków, dziesięć pasów, trzy zwijadła, pompę motorową oraz cztery ręczne. W Łapach istniała też kolejowa straż pożarna, której komendantem był Konstanty Narkiewicz. W 1946 roku na dachu hali wagonowej zamontowano syrenę pożarową...  20 marca 1945 roku starosta powiatowy upoważnił mistrza kominiarskiego Brunona Ciesielskiego do wycierania kominów na terenie tutejszej gminy. W grudniu nakazał, aby w każdym gospodarstwie znajdowały się: bosak, miotła do gaszenia, dwie drabiny, na strychu skrzynia z piaskiem. Nadzór nad wykonaniem zarządzenia zlecono miejscowemu Referatowi Bezpieczeństwa z plutonowym Śniecińskim. 24 lutego 1947 roku burmistrz Aleksander Łapiński zwołał zebranie mieszkańców w celu wznowienia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej. Przybyło 19 ochotników. Aleksander Granaszewski zaproponował, aby Prezesem został burmistrz. Józef Michalski,  pracownik magistratu,pełnił funkcję Naczelnika OSP. Jego zastępcą został Wiktor Łapiński, miejscowy szewc. Tadeusz Walicki, z zawodu handlowiec, był sekretarzem OSP. W OSP byli także: robotnicy: Aleksander i Wincenty Granaszewscy, Józef Niewiński, Henryk i Kazimierz Łapińscy, szewc Feliks Milewski, uczeń Władysław Roszkowski, handlowiec Stanisław Kucharek, trzech piekarzy: Zygmunt Cilak, Eugeniusz Łapiński i Wiktor Rożnowski. Był też restaurator Józef Kikolski, krawiec Wacław Frąckiewicz, ślusarz Czesław Płoński oraz Józef Ruszczyński, który nie tylko był rolnikiem, ale też woźnym szkolnym. Najstarszym wśród strażaków był Aleksander Granaszewski urodzony w 1898 roku. W 1948 roku Naczelnikiem OSP w Łapach został Józef Radziwonowski Strażacy posiadali motopompę ustawioną na wozie czterokołowym, toporki, dwie pochodnie. W 1952 roku Komendantem OSP został Henryk Granaszewski, zaś jego zastępcą Henryk Danowski. Funkcję sekretarza pełnił Stanisław Dąbrowski, członkami Zarządu byli: Jan Krasowski, Leszek Narkiewicz, Aleksander Sabodacha...".

 

07 Jul 2013 Sylwek Czy ktoś z was wie jak się nazywa mężczyzna pierwszy z prawej?
WirtualneŁapy