muzeum wirtualne Domu Kultury w Łapach

WirtualneŁapy

Album: Album łapski

opis: Defiluje straż ogniowa. Na czele idzie Władysław Jakubowski. Urodził się w 1890 roku w folwarku Sygniówka w parafii Zimna Woda niedaleko Lwowa. Jakubowscy pieczętowali się herbem Topór. W 1907 roku zakończył naukę zawodu, terminując u majstra ślusarskiego Gustawa Pammersa we Lwowie. Otrzymał świadectwo wyzwolin wystawione przez Cech ślusarzy, maszynistów, rusznikarzy, nożowników, kolejarzy itd. Miasta Lwowa. Do wybuchu I wojny światowej pracował w tamtejszym węźle kolejowym. W 1914 roku został zmilitaryzowany, jako pracownik kolei. Możliwe, że służył też w armii austriackiej. Wkrótce trafił do I Brygady Legionów Józefa Piłsudskiego. W 1918 roku był uczestnikiem walk o Lwów, służąc w załodze pociągu pancernego „Piłsudski’, dostarczającego zaopatrzenie obrońcom oblężonego miasta. W 1919 roku ów pociąg znalazł się w okolicach Augustowa i Suwałk. Załogę wizytował Naczelnik Państwa Józef Piłsudski. Wśród żołnierzy tego pociągu był też Józef Jakubowski, brat Władysława. W 1920 roku ożenił się z Felicją z Grzybowskich. Ślub odbył się w Łapach. Zatrudnił się w Warsztatach kolejowych. Łapskie zakłady miały wówczas duże znaczenie militarnowojskowe. Władysław Jakubowski prawdopodobnie związał się z tzw. Dwójką, czyli wywiadem wojskowym. Oficjalnie był kierownikiem robót. Jakubowscy zamieszkali w domu znajdującym się niedaleko parku. Należeli do ówczesnej elity miasteczka. Na zachowanych zdjęciach Władysław prezentuje się w mundurze Komendanta Straży Ogniowej. Podczas wręczenia sztandaru tej organizacji wbijał gwoździe w drzewce. W 1928 roku był inicjatorem kwesty pieniężnej na potrzeby łapskiej szkoły powszechnej. Brał udział w zjazdach legionistów. Niestety, niewiele wiemy o tym, co stało się z nim w 1939 roku. Prawdopodobnie tuż po wejściu Sowietów został aresztowany. Na krótko go zwolniono. Rodzina została zesłana do Kazachstanu. Po ponownym aresztowaniu ślad po Władysławie Jakubowskim zaginął. Ok. 1935 rok. Fot. NN. Z albumu Jacka Jakubowskiego.
wizyt: 3463, aktualizacja: 20. 05. 2013
nazwa pliku: 3041.jpg,

digitalizacja: Mon 20th May, 2013 09:08AM, rozmiar: 141244


komentarze: [2]
30 Sep 2013 Marian

Z prawej strony jest widoczny dom Kellera. Powstał na przełomie lat 20- tych i 30- tych. Po II wojnie światowej, a zapewne też przed 1939 rokiem, właścicielem był Ludwik Krzyżanowski. Po jego śmierci dom odziedziczyła córka, która w 1968 roku sprzedała budynek Skarbowi Państwa. W 1991 roku właścicielem stała się gmina Łapy. Obecnie budynek jest własnością prywatną.

04 Jun 2013 Piotr Sobieszczak Uroczystość poświęcona rocznicy Konstytucji 3 Maja w Łapach. Pochód ulicą Główną, 3 maja 1939 r. fot. W. Romanowicz z Białegostoku.
WirtualneŁapy