muzeum wirtualne im. Wladyslawa Piotrowskiego

Ostatnio opublikowany komentarz:

WirtualneŁapy2021-01-23 08:43:04

Joanna Pani Leokadia Jabłońska z domu Gąsowska, z Wit, moja babcia. » zobacz w albumie

2013-05-24

Dokument filmowy Spacer pamięci spacer zadumy

Premiera odbyła się w Domu Kultury w Łapach 19 stycznia 2013 roku.

Teksty i narrację przygotował Stanisław Kosicki. Wielki entuzjasta sportu, autor  głośnej książki Sport w historii Łap 1927-2005. Już ta publikacja ujawniła niezwyczajny stosunek autora do ważnej dziedziny ludzkiego życia jakim jest sport.

 To wrażenie potwierdził wspomniany film, w którym Stanisław Kosicki, jakby nie mogąc przeboleć zniknięcia z jego życia bohaterów swojej książki, często jego bliskich przyjaciół, prowadzi widza za pomocą obrazu filmowego zawiłymi ścieżkami łapskiego cmentarza, zatrzymując się przy poszczególnych pomnikach i wymieniając ze swej znakomitej pamięci nazwiska i osiągnięcia bohaterów tej retrospekcyjnej wędrówki.

 Po późniejszych reakcjach wielu widzów, można było poznać, że ta wędrówka dla wielu osób była okazją do niezwykłych przeżyć i refleksji nad własnym życiem. Tak oto banalny na pozór pomysł, zrodzony z pasji jednego człowieka do ukochanej przez niego dziedziny życia – sportu, stał się swoistym wydarzeniem kulturalnym i okazją do poważnych refleksji u odbiorców filmu.

Wykorzystane fragmenty muzczne: Marcel Pequel (album: From One To Nine), Lloyd Rodgers: On Questions of Responsibility, (album: Cartesian Reunion Memorial Orchestra: the little prince-a ballet in two acts), Ghost Hunter Old White Eye

2013-05-24