muzeum wirtualne im. Wladyslawa Piotrowskiego

Ostatnio opublikowany komentarz:

WirtualneŁapy2021-01-23 08:43:04

Joanna Pani Leokadia Jabłońska z domu Gąsowska, z Wit, moja babcia. » zobacz w albumie

2014-09-13

Rozbudowa Muzeum Wirtualnego

Szanowni Państwo

Rozbudowa Muzeum Wirtualnego im. Władysława Piotrowskiego to projekt realizowany przez łapską Fundację Aktywizacja, dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Starostwa Powiatowego w Białymstoku oraz współpracy Domu Kultury w Łapach.

Władysław Piotrowski- nowe fotografie znajdują się w istniejących galeriach
Władysław Piotrowski – nowa galeria fotografii papierowych
Mieczysław Plichta- Piotr Kretowicz- nowe galerie

Celem projektu jest kompleksowa konserwacja, zabezpieczenie, opis, sygnatury, digitalizacja oraz przygotowanie, udostępnianie i upowszechnianie, na portalu internetowym www.wirtualnelapy.pl prac trzech fotografów z Łap: Władysława Piotrowskiego, Mieczysława Plichty oraz Piotra Kretowicza.

Na uwagę zasługuje fakt, że zbiór negatywów szklanych Piotrowskiego jest największą w Polsce prywatną kolekcją. Cenne pod wieloma względami są także archiwa fotograficzne dwóch kolejnych fotografów.

W ramach projektu została opracowana kolejna część dorobku fotograficznego Władysława Piotrowskiego: 1000 szt. negatywów szklanych, a na nich 1245 fotografie.

W nowej galerii znalazło się 500 zdjęć papierowych. To wspaniały „album” wielu łapskich rodzin, ale także fotograficzne podróże na Hel, w Tatry lub Kresy II RP.  

W nowej galerii jest zamieszczonych 386 fotografii z archiwum Mieczysława Plichty. Ten przyjaciel Władysława Piotrowskiego, zamordowany w czasie II wojny światowej, pozostawił dwa albumy fotografii.

Są tam zdjęcia rodzinne, dawne Łapy, warsztaty kolejowe, fotografie ze służby wojskowej w Grodnie, a także z podróży po kraju: Wilno, Zaleszczyki, Borysław, Lwów, Warszawa…

Do muzeum trafiło 500 klatek klisz fotograficznych i 614 fotografii papierowych z archiwum Piotra Kretowicza z Łap. Cząstka wielkiego archiwum fotograficznego, tego znanego niegdyś w Łapach sportowca i działacza społecznego, staje się wreszcie powszechnie dostępna. Są tam fotografie z Radomia, Grodna, Knyszyna, Hajnówki, a przede wszystkim z Łap, z którymi Piotr Kretowicz związał swoje całe dorosłe życie.

Dziękujemy mieszkańcom Łap, uczestnikom tzw. Wtorków z Piotrowskim, za wielomiesięczną współpracę i pomoc w odczytywaniu starych fotografii.

Zapraszamy do Domu Kultury w Łapach na cotygodniowe pokazy starych fotografii.

Anna Łapińska-Pękała

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Starostwa Powiatowego w Białymstoku

2014-09-13