muzeum wirtualne im. Wladyslawa Piotrowskiego

Ostatnio opublikowany komentarz:

WirtualneŁapy2021-07-14 19:39:07

Edna Na zdjęciu nie jest rodzina pana Piotrowskiego, ani nie jest to nawet chrzest małego Januszka. To Halinka Plichta ze swoimi rodzicami Longiną i Antonim Łapińskimi oraz jej siostra Janina Kostkowska z mężem Wacławem a w beciku leży Zdzisław, syn Mieczysława Plichty ;) » zobacz w albumie

2015-10-02

Nowe Galerie w Muzeum Wirtualnym

Dzięki współpracy Domu Kultury i Fundacji Aktywizacja muzeum wzbogaciło się o cztery nowe galerie, w których zamieszczono 2300 fotografii.

Zdigitalizowanych zostało 1000 fotografii z negatywów szklanych i 300 klatek klisz autorstwa Władysława Piotrowskiego. Powstały galerie, prezentujące zdjęcia z kronik Centrum Edukacji Supraślu oraz Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Sokołach.

Rozbudowa Muzeum Wirtualnego im. Władysława Piotrowskiego, to projekt realizowany przez łapską Fundację Aktywizacja, dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Starostwa Powiatowego w Białymstoku, Gminy Sokoły, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz współpracy z Domem Kultury w Łapach.

Celem projektu jest kompleksowa konserwacja, zabezpieczenie, opis, sygnatury, digitalizacja oraz przygotowanie, udostępnianie i upowszechnianie, na portalu internetowym www.wirtualnelapy.pl archiwalnych fotografii. Na uwagę zasługuje fakt, że zbiór negatywów szklanych Władysława Piotrowskiego jest największą w Polsce tego typu kolekcją. Niedocenionym walorem historycznym są kroniki szkolne. To dzieje naszych dziadków, rodziców, a także nasze. Doceniając wartość tych dokumentów, w tym roku opracowanych zostało 500 fotografii z kronik niedawno zlikwidowanego Centrum Edukacji w Supraślu oraz 500 zdjęć prezentujących placówki oświatowe z gminy Sokoły. Dzięki tej inicjatywie muzeum wirtualne wykracza zasobem swoich zbiorów poza granice administracyjne gminy Łapy, stając się tym samym portalem o zasięgu regionalnym.

W ramach projektu została opracowana kolejna część dorobku fotograficznego Władysława Piotrowskiego - to wspaniały „album” wielu łapskich rodzin, ale także mieszkańców gmin ościennych.

MKDIN

Zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Wirtualnego im. Władysława Piotrowskiego (www.wirtualnelapy.pl), oglądania i komentowania fotografii.

Anna Łapińska-Pękała, Fundacja Aktywizacja

 

 

2015-10-02