muzeum wirtualne im. Wladyslawa Piotrowskiego

2016-09-07

Inwentaryzacja dworu w gminie Sokoły

Inwentaryzacja dworu w gminie Sokoły, powiat wysokomazowiecki, województwo podlaskie.

Według niepotwierdzonych dokumentami przekazów ustnych ten zaścianek szlachecki powstał na przełomie XV i XVI wieku.

Dwór stoi w miejscu istniejącego tutaj od XVII do II połowy XIX wieku modrzewiowego dworu. Został zbudowany w latach 70-tych XIX wieku.  Jest ustawiony szczytem do drogi prowadzącej do wsi. Dach, typu polskiego, jest kryty blachą. Dom posiada komin z czerwonej cegły. Dwór jest w całości murowany i otynkowany. Okna typu weneckiego, od wewnątrz z drewnianymi
okiennicami zaopatrzonymi w żelazne sztaby. Przed wejściem stoją dwie drewniane kolumny w stylu doryckim. Prawa kolumna jest częściowo zdemontowana. Zachował się stary zamek, wraz z kluczem. Sień ma powierzchnię 3,30x3,60 m. Drewniane drzwi po prawej stronie prowadzą do kuchni o wymiarach 4x4m. Za nimi, w ścianie, znajduje się spiżarka z półkami, w której kiedyś trzymano konfitury, kompoty i inne przetwory. W kuchni jest piec kaflowy wykonany w latach 50-tych XX wieku. Drzwi po lewej stronie prowadzą do mniejszej kuchni. Po lewej stronie znajduję się duży piec z okapem, który służył również za wędzarnię. Pod spodem jest piec chlebowy. Obok kuchni znajduje się pomieszczenie bez okien, w którym dawniej stała mosiężna wanna. Drzwi z kuchni prowadzą do dwóch sypialni. W narożniku pomieszczenia stoi piec kaflowy. Zachowało się drewniane łóżko z okresu secesji. Pod oknem stoi ciężki dębowy stół o długości ponad 1, 5m, służący do prac masarskich. Największym pomieszczeniem w domu jest salon o wymiarach . Niegdyś podłoga w salonie była regularnie woskowana i dlatego jest lepiej zachowana. Duże wrażenie robią belki sufitowe, z których dawniej zwisał pięknie zdobiony mosiężny żyrandol ze szklanym kloszem. Został on przekazany rodzinie mieszkającej koło Warszawy. Z prawej strony stoi duży piec kaflowy, zdobiony w zwieńczeniu. Tuż obok stary, drewniany, ciemny po bokach, oszklony z przodu kredens, a w nim przedwojenna zastawa stołowa oraz kilka leżących w nieładzie książek. Z lewej strony pomiędzy oknami stoi stylowy stolik, zaś na nim  wyposażony patefon i radio. Pomieszczenie oświetlane jest za pomocą wiszącej w suficie lampy elektrycznej.
Na przestronny strych wiedzie drewniana drabinka. Tuż obok dworu zachowała się murowana piwnica z początku XX wieku, kamienne fundamenty obory oraz spichlerz z lat 60-tych XX wiek.

2016-09-07