muzeum wirtualne im. Wladyslawa Piotrowskiego

2018-10-15

Nasi poszli w bój

Publikacja "Nasi poszli w bój. O dziadkach wnukom opowiedzieli dziadkowie. Łapy, Poświętne, Sokoły" powstała w ramach zadania realizowanego przez Fundację Aktywizacja dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Jest to już trzecia publikacja prezentująca losy żołnierzy z Podlasia. Dwie pierwsze opowiadały o żołnierzach wyklętych i tych, którzy walczyli o niepodległość. W tym roku publikacja poświęcona jest żołnierzom Września 1939 roku.

W ramach zadania oprócz publikacji książkowej, zorganizowano warsztaty historyczno-archiwistyczne i informatyczne dla seniorów, ich wnuków lub prawnuków - uczniów miejscowych szkół. Podczas warsztatów wspólnie zebrano biografie żołnierzy z Podlasia walczących o naszą Ojczyznę. Wyniki prac uczestników zadania wykorzystano w powstałej publikacji. Powstał profil projektu na Facebooku.

Publikację w wersji drukowanej będzie można bezpłatnie otrzymać podczas spotkań poświęconych 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, które zostaną zorganizowane w październiku i listopadzie br.

Już dzisiaj zachęcamy do lektury - wersję elektroniczną publikacji można pobrać TUTAJ

Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020, oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

 

Niewiele fotografii z Września 1939 roku udało się znaleźć w archiwach rodzinnych. W zachowanych spisanych wspomnieniach ich autorzy wydarzeniom z tamtych dni poświęcili zaledwie kilka zdań. Tym cenniejsze są żołnierskie fotografie ze schyłku lat 30-tych ubiegłego wieku. Niektórzy z nich w 1939 roku pełnili służbę czynną. Inni dostali kartę mobilizacyjną w marcu lub sierpniu 1939 roku. W archiwum Muzeum Szkolnego I LO im. Adama Mickiewicza w Łapach zachowało się kilkanaście żołnierskich fotografii.

Jednak nie udało się dotrzeć do ich ofiarodawców. W moim elektronicznym archiwum na płytach CD są kopie fotografii, lecz nie zawsze starannie opisane. Brakuje nazwisk ich właścicieli. Tylko do niektórych zdjęć można dopisać imię i nazwisko, do innych tylko imię. Jednak najwięcej jest po prostu anonimowych. Tymczasem są one dobrej jakości i mają dużą wartość historyczną. Dlatego zamieściliśmy je w naszej publikacji.

Może dzięki publikacji książkowej, a także jej wersji elektronicznej na stronie Muzeum Wirtualnego im. Władysława Piotrowskiego: www.wirtualnelapy.pl uda się rozszyfrować nazwiska żołnierzy i dopisać ich biografie.

Zapraszamy do obejrzenia nowej galerii Nasi poszli w bój.

Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020

 

 

2018-10-15