W. Łapiński Na zdjęciu Janina Krassowska i Józef Krassowski z miejscowości Gąsówka Stara z córką. » zobacz w albumie
Koniec roku 2016 to kolejna dotacja na rozbudowę Muzeum Wirtualnego im. Władysława Piotrowskiego. Muzeum wzbogaciło się o kolejne fotografie archiwalne. Dzięki dofinansowaniom uzyskanym z MKiDN w ramach programu Kultura Cyfrowa, Starostwa Powiatowego w Białymstoku oraz współpracy z Domem Kultury w Łapach opracowano 2300 negatywów szklanych, zdjęć papierowych oraz klatek klisz.
Wzorem lat ubiegłych opracowano zdjęcia z negatywów szklanych autorstwa patrona muzeum wirtualnego oraz jego fotografie papierowe. Całe archiwum Piotrowskiego składa się z osobistych pamiątek oraz fotografii wykonanych w latach 1926-1970; w skład zasobu fotograficznego wchodzi: ok. 800 zdjęć w wersji papierowej z lat 1926-1955, 2000 klatek klisz z lat 1926-1955, 5643 negatywy szklane z lat 1926-1970). Zbiór negatywów szklanych mistrza fotografii z Łap jest największą w Polsce prywatną kolekcją.
Dodatkowo można obejrzeć prace Piotra Kretowicza - mieszkańca Łap Osse, przed wojną czołowego polskiego boksera wagi średniej. Kretowicz swą fotograficzną przygodę zaczynał w latach 30-tych ubiegłego wieku. Fotografował jeszcze w latach 80-tych. Jego archiwum jest świetną kontynuacją dokumentowania dziejów Łap zapoczątkowaną przez patrona muzeum wirtualnego.
Zapraszamy do przeglądania archiwalnych fotografii i współtworzenia historii Łap i okolic poprzez komentowanie i opisywanie zdjęć. Wiele osób i miejsc nie zostało jeszcze rozpoznanych. Wierzymy, że dzięki Państwu nieopisane fotografie przestaną być anonimowe.
Więcej informacji na temat autorów fotografii opracowanych w trzeciej edycji projektu rozbudowy muzeum znajdziesz tutaj:
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Starostwa Powiatowego w Białymstoku